دسته‌بندی نشده

تولید انبوه فناوری ۵ نانومتری TSMC رسما آغاز شد – از A14 اپل تا گرافیک بالا رده AMD


تولید انبوه فناوری ۵ نانومتری TSMC رسما آغاز شد – از A14 اپل تا گرافیک بالا رده AMD

گزارش‌های جدید به آغاز رسمی تولید انبوه فناوری ۵ نانومتری TSMC اشاره می‌کنند و انتظار می‌رود ما شاهد Qualcomm Snapdragon 875 و مودم Snapdragon X60 در ماه سپتامبر به عنوان اولین محصولات این نود باشیم. فارغ از کوالکام و اپل، کمپانی AMD نیز ظاهرا قراردادی با TSMC به امضا رسانده که به موجب آن بیش از ۲۰۰۰۰ ویفر در ماه برای یک گرافیک بالا رده ۵ نانومتری تولید خواهد شد.

همانطور که اشاره شد ظاهرا TSMC تولید چیپ‌های ۵ نانومتری را در قالب سه نود ۵ نانومتر، ۵ نانومتر پلاس و ۵ نانومتر بهبود یافته آغاز کرده است. وب سایت چینی MyDrivers گزارش کرده سیستم روی چیپ پرچمدار آینده کوالکام یعنی Snapdragon 875 به همراه مودم ۵G این کمپانی یعنی Snapdragon X60 تحت فناوری ۵nm و در کارخانه Nanke 18 تولید می‌شوند. گزارش‌های قبلی نیز تایید می‌کردند که TSMC تولید ۵nm را در اواسط ۲۰۲۰ آغاز خواهد کرد.

تولید انبوه فناوری ۵ نانومتری TSMC

در حال حاضر مشخص نیست که کوالکام از کدام نود استفاده کرده است. گزارش‌ها به ۱۰ درصد سفارش بیشتر از کارخانه Nanke 18 یعنی نزدیک به ۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ ویفر ۵ نانومتری برای یک ماه از سوی کوالکام اشاره دارند. احتمالا کوالکام قصد دارد Snapdragon 875 و مودم Snapdragon X60 را به موقع تحویل دهد بخصوص که مودم X60 5G انتظار می‌رود در دل iPhone 12 جای گیرد.

بر خلاف Snapdragon 865 در ۸۷۵ ما شاهد ادغام X60 در داخل die هستیم. انتظار می‌رود که TSMC محصولات جدید کوالکام را در سپتامبر به این شرکت تحویل دهد که مشخصا زمان مناسبی در اختیار این کمپانی برای معرفی آن در دسامبر ۲۰۲۰ و Snapdragon Summit قرار می‌دهد. اسمارت فون‌هایی که از Snapdragon 875 استفاده می‌کنند تنها در ۲۰۲۱ عرضه خواهند شد. امسال با این حال ما شاهد Snapdragon 865 Plus با فرکانس بالاتر پردازنده مرکزی و گرافیک خواهیم بود.

در کنار کوالکام گفته شده AMD نیز در قراردادی برای بیش از ۲۰۰۰۰ ویفر ۵ نانومتری با TSMC قرارداد امضا کرده تا یک گرافیک بالا رده برای این شرکت تولید نماید. در حالی که می‌دانیم Zen 4 Raphael از یک نود بهبود یافته (و شاید سفارشی) ۵ نانومتری استفاده می‌کند (گزارش‌های اخیر حتی به استفاده Zen 3 از نود ۵ نانومتری اشاره می‌کنند) اما این اولین باریست که ما درباره یک گرافیک ۵ نانومتری می‌شنویم. شایعات قبلی به استفاده RDNA 3 از ۵nm اشاره داشتند اما محصولات بر پایه این معماری زودتر از ۲۰۲۲ عرضه نخواهند شد. انویدیا نیز انتظار می‌رود که با جانشین Ampere یعنی Hopper به فناوری ۵ نانومتری کوچ کند.

در نهایت البته ما کمپانی اپل را داریم که ظاهرا از یک نود بهبود یافته ۵ نانومتری برای سیستم روی چیپ A14 Bionic استفاده خواهد کرد که در دل iPhone 12 جای می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: آماده سازی نود ۵ نانومتری بهبود یافته TSMC برای مشتریانی مانند اپل و چیپ A14 Bionic

منبع : سخت افزارSource link

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن