اخبار داغاقتصادی

س.ح.ا سلطان فروش قبر کیست؟ جزئیات دستگیری مافیای قبر در ایران


س.ح.ا سلطان فروش قبر کیست؟ به همراه جزئیات دستگیری مافیای قبر در ایران که توسط نیروی انتظامی و به دستور دادستان عمومی و انقلاب شهرری دستگیر شده است. یک منبع آگاه از دستگیری سلطان فروش قبر خبر داد. به گزارش پایگاه خبری کولاک نیوز و به نقل از «ایلنا» این منبع آگاه اعلام کرد: نام این فرد «س-ح-ا» است و صبح امروز توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و به دستور دادستان عمومی و انقلاب شهرری دستگیر شد.

مدیر آستان ابن بابویه شهرری در بخشی از مصاحبه خود با خبرگزاری ایکنا، گفته بود: «از گذشته یادمان است که می‌گفتند بدترین کار مرده‌خوری است؛ بنده نمی‌دانستم که مرده‌خوری به چه معناست، تا اینکه اینجا آمدم و دیدم که مرده‌خوری وجود دارد. در حالی که ما باید به خانواده‌های متوفی کمک کنیم و آرامش روحی و روانی انتقال دهیم و در حد توان دستگیر آن‌ها باشیم، متأسفانه با حضور این گروه مافیایی بار بیشتری بر دوش آن‌ها گذاشته بود و خانواده‌ها در شرایط بسیار بدی قرار گرفته بودند. بعد از دفن اموات خانواده‌ها متوجه می‌شدند که چه بار مالی سنگینی برای این موضوع متحمل شده‌اند که قانوناً نیز نباید آن را پرداخت می‌کردند».

حجت‌الاسلام سید علی علامه، مدیر آستان شیخ صدوق و آرامستان ابن بابویه چندی قبل و در مصاحبه ای در خصوص مافیای قبر در ابن بابویه و سایر گورستان ها چنین گفته بود:

زمانی که اینجا آمدم، تصمیم گرفتم که این تپه تاریخی دوباره احیا و مانند سابق شود. برخی مواقع اعلام می‌کردند که سنگ‌هایی که اینجا به کار رفته است، لاشتری است و اینجا پیدا نمی‌شود؛ اما اصرار داشتیم که این سنگ‌ها در هر کجای ایران هست باید خریداری و در جای خود قرار گیرد.

شائباتی ایجاد شده که در پس اینگونه ساماندهی‌ها منافع فردی و یا جمعی افراد خاص و نه جمیع شهروندان وجود داشته است. همچنین شما در صحبت‌هایتان به ماجرای بزرگترین مافیای فروش قبر در پایتخت نیز اشاره داشتید.

روز اولی که به این مکان آمدیم متوجه شدیم از سال‌ها قبل، متولی دفن اموات آقایی به نام «س. ح. ا» است. فردی که در نزدیکی خود ابن‌بابویه نیز مغازه دارد. طبق بررسی‌های که ما انجام دادیم متوجه شدیم هیچکدام از فعالیت‌های این فرد شفاف نیست و به همین خاطر مقابل اقدامات او ایستادیم.

به ما اعلام کردند که این فرد ۴۰ سال است که متولی دفن اموات است، اما پاسخ دادیم اگر ۴۰۰ سال هم متولی بوده باشند باید کارها را به صورت شفاف انجام می‌دادند و بنده از نحوه فعالیت و اقدامات این فرد توجیه نشدم. این فرد برای فروش قبر مبالغ اضافی‌تری را از مردم می‌گرفت که هیچکدام از این هزینه‌ها در سامانه ما وجود نداشت.

این فرد خود را مسئول دفن اموات در ابن‌بابویه، امامزاده عبدالله، شاه عبدالعظیم(ع) و حرم امام خمینی(ره) معرفی کرده بود و به نوعی نه تنها کنترل دفن اموات در کل پایتخت را در اختیار داشت بلکه هماهنگی‌هایی در خارج از این مکان‌ها را نیز انجام می‌داد؛ لذا روز اولی که ما به این مکان آمدیم سندهایی را از سوی این فرد برای ما آوردند که ما آن‌ها را امضا نکردیم و بعد از این اتفاق از ادارات مختلف به ما فشار آوردند که چرا مقابل کار این فرد را می‌گیرید، بگذارید کارش را انجام دهد؛ اما بنده اعلام کردم که عدم شفافیت کارهای این فرد به هیچ وجه قابل قبول نیست و من هیچکدام از سندهایی که ارائه داده است را امضا نمی‌کنم تا اینکه متوجه شدیم، اقدامات این فرد قانونی نیست.

در همین موضوع عده‌ای از این فرد به ما شکایت کردند که چرا باید به اجبار فلان جا بروند و قبر بگیرند؛ این در حالی است که به هیچ وجه فروش قبر به این شکل نداریم. این فرد به آن‌ها گفته بود که در مقبره خانوادگی فلان متوفی، انتهای مقبره می‌توانید میت خود را دفن کنیم.

این افراد به اینجا مراجعه و متوجه شدند که چنین سندی واقعیت نداشته و از این اقدام شاکی می‌شدند. این فرد حتی یک دستگاه کارتخوان شخصی نیز داشت که با دستگاه سازمان اوقاف تفاوت داشت. او از مردم برای فروش قبر ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان دریافت می‌کرد و با ارائه یک سند قدیمی قبرها را در سامانه اوقاف به مبلغ پنج میلیون تومان ثبت می‌کرد. در این بین به هر مقدار که زورش می‌رسید از مردم اخاذی می‌کرد. همه اسنادی که نشان‌دهنده تخلف این فرد بود، در حال حاضر موجود است.

روزهای ابتدایی که بنده به این مکان آمده بودم اعلام کردم که با این فرد کار نمی‌کنم، اما او سند خود را به اوقاف ارسال می‌کرد و این سند به اداره می‌رفت و اداره نیز به ما نامه می‌فرستاد و زیر سندها تأکید می‌کرد که امضا کنیم؛ چراکه تا به حال کسی از این فرد اعتراضی نداشته است، اما بنده گفتم این کار را انجام نمی‌دهم. اگر می‌خواهید بنده در این مکان باشم این کار را انجام نمی‌دهم و اگر نمی‌خواهید در اینجا حضور داشته باشم مدیریت را تحویل می‎دهم و می‎روم. بنده آخرت خودم را به خاطر دنیای دیگران نمی‌فروشم و به آن‌ها اعلام کردم که این کار را انجام نمی‌دهم و سندها را امضا نمی‌کنم.

بعد از مدتی اداره اوقاف با توجه به اسناد موجود به واقعیت حرف‌های بنده پی‌ برد و توانستیم این آقا را از این مکان بیرون کنیم. در واقع فردی را بیرون کردیم که به خاطر او چالش های بسیاری داشتیم و از زمین و زمان با ما تماس می‌گرفتند که چرا مقابل این فرد ایستاده‌ایم.

هیچکس نیز جرئت نمی‌کرد این فرد را بیرون کند. به ما می‌گفتند که اگر این فرد را بیرون کنید، شما به عنوان یک مسئول باید پاسخگوی جنازه‌هایی که بر روی زمین مانده است باشید. بنده نیز در جواب آن‌ها اعلام کردم فرض را بر این بگذارید که اگر امروز این فرد مانند سایر افرادی که دفن می‌کند و همه انسان‌ها، جان خود را از دست بدهد و فوت کند، چه باید کرد؟ آیا این آستان و قبرستان بدون مسئول خواهد ماند؟ سپس با ارائه سند و مدرک آن‌ها را توجیه کردم و حق مردم را در این زمینه پایمال نکردم.

آن‌ها یک مافیای بزرگ فروش قبر را تشکیل داده بودند که بعدها متوجه آن شدیم. زمانی که این گروه مافیایی متوجه موضوع شدند که از لحاظ قانونی حرفی برای گفتن ندارند و فهمیدند که دیگر نمی‌توانند روبه‌‎روی ما بایستند و ایستادگی در مقابل ما تبعات قانونی برای آن‌ها دارد، شروع به توطئه کردند.

اقدامات بسیاری کردند که بنده از این سمت برکنار شوم، حتی با خرید برخی خبرنگارنماها، خبرهای کذب و جعلی را در فضای مجازی نسبت به بنده و اقداماتم منتشر کردند که ما از این خبرنگار هم شکایت کردیم. این خبرنگار خودش را منتسب به آقای محسنی اژه‌ای و خواهرزاده ایشان معرفی کرده بود.

 این گروه دستگیر نشده‌اند و همچنان فعال هستند؟

بله، این گروه مافیایی همچنان به فعالیت‌های خودشان ادامه می‌دهند و بسیاری از خبرنگارنماها و رسانه‌ها را با پول تحریک کرده‌اند و جریان‌سازی برعلیه اقدامات انجام شده در این مکان راه انداخته‌اند. آنها، چون متوجه شدند از لحاظ قانونی نمی‌توانند هیچ هجمه‌ای به فعالیت‌ها و اقدامات ما داشته باشند، تصمیم گرفتند از لحاظ روحی و روانی در قالب فضای مجازی و فشارهای رسانه‌ای این کار را انجام دهند. آرزویشان این است که ما از اینجا برویم تا فردا دوباره با مدیر بعدی برگردند و کارهای خودشان را از سر گیرند.

البته در دوره‌های مدیریت قبلی نیز پیگیری‌هایی درباره اقدامات این فرد و گروه مافیایی‌اش انجام شد، اما زورشان به تنهایی نمی‌رسید و شاید مشغله‌شان زیاد بود. اما بنده تمام قد در مقابل این قضیه ایستاده‌ام.

سایر دوستان و مدیرانی که قبل از بنده در این مکان حضور داشتند نیز اقدامات زیادی را در این خصوص انجام دادند اما این فرد امروز با سرمایه هنگفتی که از فروش قبر به دست آورده است در تلاش است که جریان‌سازی‌های مختلف را بر ضد اقدامات بنده انجام دهند. حتی از خارج از کشور نیز برای خانواده‌هایی که تمایل داشتند امواتشان را در خاک وطن دفن کنند با پول‌های هنگفت و دریافت دلار به کشور می‌آورد و در این مکان با کمترین هزینه دفن می‌کرد.

در حال حاضر این فرد در بهشت زهرا(س) و حرم حضرت عبدالعظیم(ع) هماهنگی‌هایی را انجام می‌دهد، اما پرونده این فرد در بقاع شهرری بسته شده است.

حتی قبلاً در اینجا برای کندن قبر تا پنج میلیون تومان از افراد متمول به صورت کمک زوری دریافت می‌کرد. آن هم در شرایطی که خانواده متوفی آرامش روحی و روانی مناسبی نداشتند و فقط منتظر بودند که میت خود را دفن کنند. آن‌ها در این شرایط به نوعی جیب خانواده‌های متوفی را می‌زدند.

از گذشته یادمان است که می‌گفتند بدترین کار مرده‌خوری است؛ بنده نمی‌دانستم که مرده‌خوری به چه معناست، تا اینکه اینجا آمدم و دیدم که مرده‌خوری وجود دارد. در حالی که ما باید به خانواده‌های متوفی کمک کنیم و آرامش روحی و روانی انتقال دهیم و در حد توان دستگیر آن‌ها باشیم، متأسفانه با حضور این گروه مافیایی بار بیشتری بر دوش آن‌ها گذاشته بودیم و خانواده‌ها در شرایط بسیار بدی قرار گرفته بودند. بعد از دفن اموات خانواده‌ها متوجه می‌شدند که چه بار مالی سنگینی برای این موضوع متحمل شده‌اند که قانوناً نیز نباید آن را پرداخت می‌کردند.

س.ح.ا سلطان فروش / س.ح.ا سلطان فروش / س.ح.ا سلطان فروشSource link

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن