دسته‌بندی نشده

معماری ۵ نانومتری Zen 4 تأیید شد – انتشار نتایج مالی در نیمه دوم سال ۲۰۲۰


معماری ۵ نانومتری Zen 4 تأیید شد – انتشار نتایج مالی در نیمه دوم سال ۲۰۲۰

AMD در اواخر روز سه شنبه نتایج مالی ربع دوم ۲۰۲۰ را منتشر کرد که در سه ماه شرکت ۱٫۹۳ میلیارد دلار درآمد داشته و درآمد YoY با رشد ۲۶ درصدی مواجه شده است. در هر دو نتیجه ارائه شده که مورد توجه تحلیلگران مالی قرار گرفته و کنفرانس‌های متعددی برای آن برقرار شده است، AMD بخش‌های جالب توجهی را نشان داد که به آینده نزدیک می‌‌پردازد. بیشتر تمرکز ارائه AMD برخلاف Intel در اطمینان سرمایه‌گذاران بود که نوید نقشه راه پایدار و قابل پیش‌بینی را می‌داد که هیچ چیز در آن تغییر نکرده و قصد دارد همه چیز را به موقع خود اجرا نماید. طی دو ماه گذشته آنچه در این چند وقت دیده شده عملکرد و توانایی این شرکت بوده است. AMD اعلام کرد که سرمایه‌گذاران می‌توانند برای نقشه راه آینده روی آن‌ها حساب کنند. Milan برای آن‌ها خیلی مهم بوده و AMD اطمینان داد که اواخر سال جاری حمل و نقل به این نقطه آغاز خواهد شد. AMD همچنین کار بر روی معماری ۵ نانومتری Zen 4 را تأیید کرد. دکتر Lisa Su مدیرعامل شرکت اعلام کرد که: ما احساس خوبی داریم.

تأیید دیگری از سوی مدیرعامل شرکت مبنی بر اینکه تا قبل از پایان سال ریزپردازنده Zen 3 در بین بخش مصرفی و دیتا سنترها ارائه خواهد شد. همچنین معرفی معماری گرافیکی RDNA 2 در بخش گرافیکی این شرکت و اولین معماری محاسباتی مقیاس CDNA نیز تأیید شد. این شرکت انتقال SoCهای سفارشی را به مایکروسافت و سونی آغاز کرده است، بنابراین می‌توانند قطعات مورد نیاز نسل بعدی کنسول‌های Xbox Series X و PlayStation 5 را به صورت زیاد تا فصل خرید این کنسول‌ها در تعطیلات تولید کنند. حمل و نقل نیمی از سفارش‌ها می‌تواند سهم بزرگی در در درآمد ربع سوم ۲۰۲۰ شرکت داشته باشد. CDNA در سال ۲۰۲۰ نقش بزرگی را برای این شرکت ایفا نخواهد کرد، اما طبق گفته این شرکت، فرصت‌های بیشتری برای پردازنده‌های گرافیکی در سال ۲۰۲۱ وجود خواهد داشت. CDNA2 سال آینده آغاز به کار خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت Lisa Su همچنین تصریح کرد که معماری نسل بعدی Zen 4 در حال آزمایش است و به نظر می‌رسد این فرایند برای ساخت این معماری به صورت ۵ نانومتری سیلیکون خواهد بود. پس می‌توان گفت که به صورت رسمی معماری ۵ نانومتری Zen 4 تأیید شد. AMD همچنین اعلام کرده که محصول نامگذاری شده خود به نام EPYC بر اساس Zen 4 خواهد بود. در همین ارائه همچنین به محصولات Ryzen مبتنی بر Zen 3 اشاره دارد که در سال ۲۰۲۰ آغاز به کار می‌کند و اولین نسخه آن از معماری گرافیکی RDNA3 در سال ۲۰۲۱ خواهد بود. گرافیک مصرف کننده یک نقطه ضعف برای AMD است و درآمد آن در حال کاهش است. در حالی که سفارشات و حمل و نقل درآمد ربع سوم امسال را به عهده خواهد داشت، انتظار می‌رود که ربع چهارم سال بیشتر توسط Zen 3 و RDNA2 کنترل شود.

معماری ۵ نانومتری Zen 4 تأیید شد – انتشار نتایج مالی در نیمه دوم سال ۲۰۲۰
معماری ۵ نانومتری Zen 4 تأیید شد – انتشار نتایج مالی در نیمه دوم سال ۲۰۲۰
معماری ۵ نانومتری Zen 4 تأیید شد – انتشار نتایج مالی در نیمه دوم سال ۲۰۲۰

Su اظهار داشت که وضعیت عرضه معماری ۷ نانومتری AMD هنوز مشخص نیست. وی اظهار داشت که این شرکت با TSMC کار می‌کند تا اطمینان حاصل کند که می‌تواند تقاضای مشتریان را برآورده کند.

AMD توسط Intel Tiger Lake غافلگیر شده است. پردازنده‌های سری Ryzen 4000 مبتنی بر سیلیکون Renoir در نیمه دوم ۲۰۲۰ همچنان درآمد خوبی را برای AMD در بخش موبایل فراهم می‌کنند. در این فراخوان، یک تحلیلگر با JP Morgan و Chase یافته‌های مربوط به بررسی داخلی شرکت از CIOها در صنعت را به اشتراک گذاشت. مطابق این نظرسنجی، CIO به طور فزاینده‌ای در استقرار پردازنده‌های AMD EPYC پذیرفته می‌شوند. یک تحلیلگر همچنین از AMD سوال کرد که آیا با قرارگیری Arm در فضای سرور، به خصوص با توجه به اینکه اپل دامپینگ x86 را تهدید می‌کند یا خیر. دکتر Su گفت که کاملا مطمئن است که بازارهای رایانه و سرور عمدتا x86 باقی مانده است.

بیشتر بخوانید: گرافیک AMD تنها در گلکسی اس ۲۱ الترا – مدل‌های دیگر تنها با Exynos 992

منبع : سخت افزارSource link

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن