دسته‌بندی نشده

پشتیبانی پردازنده‌های Zen3 از مادربردهای قدیمی یعنی مادربردهای X470 و B450


پشتیبانی پردازنده‌های Zen3 از مادربردهای قدیمی یعنی مادربردهای X470 و B450

کمپانی AMD در حساب رسمی خود در Reddit به روزرسانی جدیدی برای پشتیبانی پردازنده‌های Zen3 از مادربردهای قدیمی یعنی مادربردهای X470 و B450 ارائه داده است. به نظر می‌رسد این شرکت با توجه به نیاز جامعه پشتیبانی پردازنده نسل بعدی خانواده Zen 3 که مبتنی بر پردازنده Ryzen 4000 است را بر روی مادربردهای قدیمی نیز میسر کرده است. این کمپانی اعلام کرده که پس از بررسی بازخوردهای ارائه شده در انجمن AMD این تصمیم را گرفته است. این یک واکنش بسیار خوب و تحسین برانگیز از طرف این شرکت است زیرا با اینکار نشان داد که به نظرهای مخاطبین بی‌تفاوت نمی‌باشد. همچنین باید این نکته را نیز در نظر داشت که فرایند بروزرسانی با توجه به محدودیت‌های فنی و استانداردهای طراحی ایمنی که AMD باید از آن پیروی کند کار ساده‌ای نخواهد بود.

آپدیت جدید برای پشتیبانی پردازنده‌های Zen3 از مادربردهای قدیمی خواهد بود

پیش از این AMD اعلام کرده بود که آن‌ها از سوکت AM4 تا سال ۲۰۲۰ پشتیبانی خواهند کرد. در حالی که از نظر تئوری این شرکت می‌توانست به قولی که داده بود عمل کند اما تصمیم گرفت تا نیاز جامعه را برآورده سازد. پردازنده‌های مبتنی بر Zen 3 AMD از خانواده Vermeer قرار است در ماه سپتامبر بر اساس معماری ۷ نانومتری Zen 3 به بازار عرضه شوند. دلیل عدم حمایت آن‌ها از مادربردهای قدیمی در وهله اول این است که فضای محدودی در رام‌های مادربرد برای پشتیبانی از میکروکد CPU وجود دارد.

این فضا به صورت کامل پر می‌شود و پشتیبانی از پردازنده‌های Zen 3 به معنای از بین بردن پشتیبانی مادربرد از نوع قدیمی‌تر پردازنده است. این تصمیمی است که AMD نمی‌خواست به عنوان یک آپدیت از آن استفاده کند زیرا این موضوع کاملا یک طرفه است و باعث می‌شود مادربرد از پردازنده‌هایی که در ابتدا برای آن طراحی شده است نتواند پشتیبانی کند.

جالب توجه است که با این حال AMD قصد دارد از آپدیت‌های تصادفی جلوگیری کند و با سیاست به روزرسانی بایوس کاربران را در وضعیت no-boot قرار دهد. منظور از این موضوع این است که پردازنده‌های Zen 3 فقط برای کاربران تأیید شده در دسترس خواهد بود و فقط مالک اولیه این پردازنده‌ها قادر به استفاده و به روزرسانی از این پردازنده خواهد بود همچنین وجود این پردازنده برای بازار قطعات دست دوم هنوز مشخص نیست.

پشتیبانی پردازنده‌های Zen3 از مادربردهای قدیمی یعنی مادربردهای X470 و B450

این شرکت همچنین توصیه می‌کند که کاربران به تراشه‌های سری ۵۰۰ بدون محدودیت‌ها روی بیاورند. با توجه به پشتیبانی طولانی AMD از سوکت AM4 این اطمینان وجود دارد که سرمایه‌گذاری بر روی یک چیپست سری ۵۰۰ راه بسیار طولانی خواهد داشت. به هرحال پشتیبانی برای Zen 2 مبتنی بر Renoir هنوز کاملا تأیید نشده است اگرچه می‌توان تصور کرد که می‌تواند با پشتیبانی سری Ryzen 4000 در نسخه بتا همراه باشد.

بیانیه کامل AMD

“وقتی به معماری آینده Zen 3 می‌پردازیم، چالش‌های فنی قابل توجهی وجود دارد که با سوکت AM4 ماندگار خواهد بود. به عنوان مثال، اخیرا اعلام کردیم به دلیل محدودیت جدی در ظرفیت‌های SPI ROM در اکثر مادربردهای سری AMD 400 از Zen 3 در مادربردهای سری ۴۰۰ پشتیبانی نمی‌کنیم. این نخستین بار نیست که با توجه به طول عمر این سوکت، با مانع فنی برای سوکت AM4 روبرو می‌شیم. اما این اولین بار است که علاقه‌مندان ما با چنین موانعی روبرو شده‌اند.

طی یک هفته گذشته، ما نظرات را در مورد این خبر از نزدیک بررسی کردیم. تمام فیلم‌ها را تماشا کرده، همه نظرات را خوانده و همه توییت‌ها را مشاهده کردیم. ما مشاهده کردیم که بسیاری از شما کاربران به مسیر ارتقاء طولانی‌تر امیدوار بودید. ما دیدیم که شما می‌خواهید تراشه‌های AMD B450 و X470 را برای Zen 3 استفاده کنیم.

تجربه ما این بوده است که به روزرسانی‌های Bios در مقیاس بزرگ می‌تواند دشوار و گیج کننده باشد، مخصوصا زمانی که پردازنده‌ها از لیست‌های پشتیبانی خارج می‌شوند. با توجه به رشد جامعه مشتریان سوکت AM4 در طی سه سال گذشته، هدف ما این بود که ایمن‌‌ترین تجربه ارتقاء را برای اکثریت کاربران فراهم کنیم. با این حال ما صدای شما را می‌شنویم که می‌خواهید از مادربردهای B450 و X470 برای محصولات بعدی Zen 3 استفاده کنید.

از آنجایی که این تیم بازخوردهای شما را در برابر چالش‌های فنی مشاهده کرد، تصمیم گرفته‌ایم که مسیر را تغییر دهیم. در نتیجه، ما یک مسیر برای بروزرسانی مشتریان B450 و X470 فعال خواهیم کرد که بتوانند از پردازنده‌های بعدی AMD Ryzen با معماری Zen 3 استفاده کنند. این تصمیمی بسیار جدید است اما باید ابتدا نگاهی به چگونگی به روزرسانی برای مشتریان این مادربردها بیاندازیم.

۱- ما قصد توسعه دادن و فعال کردن مادربردهای شرکای مادربرد با کد مخصوص برای پشتیبانی از پردازنده‌های برپایه Zen 3 و انتخاب نسخه بتای Bios برای مادربردهای B450 و X470 داریم.

۲- این به روزرسانی‌های اختیاری Bios پشتیبانی از بسیاری از مدل‌های پردازنده دسکتاپ AMD Ryzen موجود را غیرفعال می‌کند تا فضای ROM لازم در دسترس باشد.

۳- BIOSهای بتای انتخاب شده، یک مسیر ارتقاء یک طرفه برای پردازنده‌های AMD Ryzen با Zen 3 را در اواخر سال جاری ایجاد می‌کند که به این معناست که بازگشت به نسخه قدیمی‌تر BIOS پشتیبانی نخواهد شد.

۴- برای کاهش سردرگمی، هدف ما ارائه Bios فقط برای مشتریان تأیید شده مادربردهای سری ۴۰۰ است که یک پردازنده دسکتاپ جدید Zen 3 را خریداری کرده‌اند. این به ما کمک می‌کند تا مشتریان بعد از فلاش کردن BIOS یک پردازنده با قابلیت دستیابی داشته باشند و خطر این که کاربر در وضعیت بدون بوت قرار بگیرد به حداقل برسد.

۵- زمان و دسترسی بروزرسانی‌های BIOS متفاوت خواهد بود و ممکن است بلافاصله با در دسترس بودن اولین پردازنده‌های Zen 3 مطابقت نداشته باشد.

۶- این آخرین راهی است که می‌تواند مادربردهای سری ۴۰۰ را برای استفاده و پشتیبانی از پردازنده‌های جدید آماده کند. برای استفاده از پردازنده‌های بالاتر از Zen 3 به یک مادربرد جدیدتر نیاز است.

۷- AMD همچنین به مشتریان توصیه می‌کند تا از مادربردهای سری AMD 500 برای بالابردن ویژگی و بهترین عملکرد پردازنده‌های جدید استفاده کنند.

هنوز جزئیات زیادی برای ارائه وجود دارد، اما ما برنامه‌ریزی لازم را آغاز کرده‌ایم. هر چه به راه‌اندازی این بروزرسانی نزدیکتر می‌شویم، باید منتظر خبرهای دیگری مانند این برای جزئیات باقیمانده و پیشرفت روند کار بود.

در نمایشگاهی CES 2017 کمپانی AMD تعهد کرد که از سوکت AM4 تا سال ۲۰۲۰ پشتیبانی خواهد کرد. ما سه سال اخیر را بسیار سخت کار کردیم تا بتوانیم وعده خود را در چهار معماری تحقق ببخشیم، به علاوه ما در فناوری‌هایی مانند chiplets و PCIe نسل ۴ پیشگام هستیم. با تشکر از نظرهای شما ما اکنون آماده شده‌ایم که Zen 3 را برای چیپست‌های سری AMD 400 معرفی کنیم. ما از اشتیاق و حمایت شما از محصولات و فناوری‌های AMD بسیار سپاسگزاریم.”

پشتیبانی پردازنده‌های Zen3 از مادربردهای قدیمی یعنی مادربردهای X470 و B450

علاوه بر این اعلامیه، MSI موقعیت خود را در پشتیبانی از پردازنده‌های Zen3 از مادربردهای قدیمی حفظ می‌کند. MSI قبلا موارد زیر را برای مادربردهای B450 و X470 MAX نشان داده است:

شما به تازگی یک پردازنده AMD Ryzen نسل ۳ خریداری کرده‌اید و به یک مادربرد B450 نیاز دارید که بتواند از سری Ryzen 3000 را پشتیبانی ‌کند.

شما نمی‌خواهید قبل از اینکه بتوانید از پردازنده مورد نظر خود استفاده کنید، با بروزرسانی‌های BIOS و دیگر موارد مواجه شوید.

ترجیح می‌دهید بدون نگرانی در مورد سازگاری از پردازنده‌های AM4 که توسط چیپست B450 پشتیبانی می‌شود استفاده نمایید.

شما می‌خواهید ایجاد خطر برای هر یک از محصولات AM4 ویژگی‌های MSI UEFI BIOS را داشته باشید.

بیشتر بخوانید: به Ryzen 5000 Cezanne سلام کنید – Zen3 و RDNA2 در نسل 

منبع : سخت افزارSource link

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن