ورزشی

کاهش معدل سنی مربیان لیگ برتر ؛ مربیان جوانی که جایگزین پیرمردها شدند


با اینکه شاید در برخی موارد جوانگرایی به معنای موفقیت نباشد، اما همین که به مرور میانگین سنی مربیان لیگ‌برتری پایین می‌آید و شاهد یک پوست‌اندازی روی نیمکت تیم‌ها هستیم، اتفاق مثبتی محسوب می‌شود. رحمان رضایی، جواد نکونام، ابراهیم صادقی، وحید بیاتلو و مهدی رحمتی همه از نسل جدید مربیان لیگ‌برتر به حساب می‌آیند که جا پای بزرگان این عرصه گذاشتند و قرار است در لیگ بیستم با هم رقابت کنند. روندی که از چند‌سال قبل در اعتماد به جوان‌ها استارت خورده، حالا به تدریج به یک فرهنگ جدید در فوتبال ایران تبدیل شده و مدیران زیادی هستند که به جای رفتن سراغ مربیانی باتجربه، ترجیح می‌دهند به جوان‌ها اعتماد کنند.

۵ مربی تازه‌وارد در لیگ بیستم
علاوه بر محمد ربیعی که با مس‌رفسنجان به لیگ‌برتر صعود کرده و احتمالا خودش هدایت این تیم را در لیگ بیستم هم برعهده دارد، حداقل چهار مربی دیگر هم در لیگ بیستم حاضر خواهند بود که برای اولین‌بار سرمربیگری در لیگ‌برتر را تجربه می‌کنند. محرم نویدکیا (سپاهان)، سیدمهدی رحمتی (شهرخودرو)، رحمان رضایی (ذوب‌آهن) و وحید بیاتلو (ماشین‌سازی) دیگر مربیانی هستند که هدایت تیم‌های حاضر در لیگ را برعهده دارند و قبلا چنین تجربه‌ای را پشت‌سر نگذاشتند. البته رضایی و بیاتلو در لیگ دسته اول چنین سابقه‌ای داشتند، اما بدون شک حضور آن‌ها در لیگ‌برتر چالش جدیدی برایشان محسوب می‌شود.

جوان‌هایی که جواب دادند
فصل گذشته هم تعدادی از مربیان جوان در تیم‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفتند که اکثر آن‌ها توانستند جواب اعتماد مدیران را بدهند. محمود فکری که سابقه سرمربیگری در لیگ‌برتر را نداشت، درحالی هدایت نساجی را در نیم‌فصل دوم برعهده گرفت که با نتایج قابل قبول این تیم را در جدول بالا کشید و هواداران تیم قائمشهری را راضی نگه داشت.

ابراهیم صادقی هم که سال‌ها به‌عنوان کاپیتان سایپا به میدان می‌رفت، با اعتماد مدیران این باشگاه در مقام سرمربی اولین فصل خود را سپری کرد و درنهایت تیمش از سقوط نجات پیدا کرد. جالب اینجاست که او برای لیگ بیستم نیز با سایپا تمدید قرارداد کرده تا مشخص شود سایپایی‌ها از عملکردش راضی هستند. جواد نکونام هم نمونه بارز موفقیت مربیان جوان در لیگ‌برتر بود که فولاد را بعد از سال‌ها بار دیگر آسیایی کرد و در رده سوم لیگ قرار گرفت.

خیلی خبری از قدیمی‌ها نیست
به جز امیر قلعه‌نویی که برای لیگ بیستم هم با تیم جدیدی به توافق رسید و روی نیمکت گل‌گهر سیرجان حضور دارد، دیگر خیلی خبری از مربیان یک‌دهه قبل لیگ‌برتر روی نیمکت‌ها نیست. با ورود مربیان جوان دیگر شاید خیلی به امثال مجید جلالی، محمود یاوری، فرهاد کاظمی، فیروز کریمی، رضا مهاجری و… فرصت نرسد تا بتوانند در لیگ‌برتر مربیگری کنند؛ مربیانی که تا چند‌سال قبل کاملا روی بورس بودند و هر‌سال چند تیم لیگ‌برتری به دنبال جذب آن‌ها بودند.

بررسی سنی مربیان لیگ‌برتری
یحیی گل‌محمدی اگر در پرسپولیس بماند، با ۴٩‌سال سن در زمره مربیان جوان قرار می‌گیرد و پیر محسوب نمی‌شود. فولاد با نکونام ٣٩ساله یکی از مربیان جوان لیگ را در اختیار دارد. سپاهان با محرم نویدکیای ٣٧ساله پا به لیگ بیستم خواهد گذاشت. مهدی رحمتی در ٣٩سالگی به‌عنوان سرمربی- بازیکن هدایت شهرخودرو را در اختیار دارد. مجتبی حسینی اخیرا هدایت نفت مسجدسلیمان را در ۴۶سالگی برعهده گرفته است. محمود فکری که خیلی دیر فوتبال را کنار گذاشت، در ۵١سالگی جزو مربیان نه‌چندان باتجربه لیگ‌برتر به حساب می‌آید که با نساجی ادامه خواهد داد. امیر قلعه‌نویی که هدایت گل‌گهر را برعهده گرفته، با ۵۶‌سال مسن‌ترین مربی لیگ تا اینجا محسوب می‌شود.

وحید بیاتلو در ٣٣سالگی با اعتماد مدیران ماشین‌سازی پا به لیگ‌برتر می‌گذارد و جوان‌ترین مربی لیگ بیستم است. رحمان رضایی در ۴۵سالگی با ذوب‌آهن اولین تجربه لیگ‌برتری‌اش را پشت‌سر می‌گذارد. عبداله ویسی هم که با پیکان تمدید کرده، ۴٩ساله است. ابراهیم صادقی، سرمربی سایپا با ۴١‌سال سن یکی از مربیان جوان لیگ به حساب می‌آید. محمد ربیعی که با مس‌رفنسجان به لیگ‌برتر صعود کرده، ٣٩ساله است. رسول خطیبی هم که با آلومینیوم اراک در لیگ بیستم حاضر خواهد شد، ۴١‌سال دارد. درحالی که هنوز تیم‌هایی مثل استقلال، تراکتور و نفت آبادان سرمربی فصل جدید خود را مشخص نکرده‌اند. تا اینجا فقط ٢ مربی بالای ۵٠‌سال سن دارند و هیچ مربی بالای ۶٠‌سال سن در لیگ بیستم حاضر
نخواهد بود.

نیمکت‌هایی که پوست انداخت
وقتی بین سیزده مربی مشخص‌شده برای لیگ بیستم میانگین سنی بگیریم، عددی کمتر از ۴٠ یعنی ٣٩,١ به دست می‌آید که یک آمار فوق‌العاده است. این موضوع نشان می‌دهد نیمکت‌های لیگ‌برتری کاملا پوست انداخته‌اند و دیگر خبری از مربیان مسن نیست. البته باید توقع داشته باشیم که این مربیان جوان با دانش به‌روزتری نسبت به مربیان مسن‌تر وارد لیگ‌برتر شوند و بتوانند موجبات پیشرفت فوتبال ایران را به وجود آورند.

با این حال همین آمار نشان می‌دهد که در سال‌های آینده می‌توانیم روی مربیان جوانی حساب باز کنیم که در لیگ‌برتر پخته می‌شوند و حتی می‌توانند در رده ملی بیشتر از قبل به کار گرفته شوند. نبودِ مربیان بالای ۶٠‌سال در لیگ‌برتر و وجود چند مربی زیر ۴٠‌سال نشان از اعتماد بالای مدیران به مربیان جوان است. باید دید بازدهی این اعتماد در لیگ بیستم چه خواهد بود و این مدیران چقدر پای انتخاب‌های پرریسک خود می‌ایستند.Source link

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن